۰آیتم

سبد خرید شما خالی است

Product was successfully added to your shopping cart.
Swipe to the right

ورزش مناسب شخصیت شما چیست؟

۲ years ago

تست MBTI، یک پرسش‌نامه روان‌سنجی فردی است که برای شناسایی نوع شخصیت، نقاط قوت و اولویت‌های افراد طراحی شده است. این تست توسط ایزابل مایرز (Isabel Myers) و مادرش کاترین بریگز (Katherine Briggs) و بر اساس کارشان بر روی تئوری کارل یونگ (Carl Jung) درمورد انواع شخصیت تهیه شده است.

امروزه، تست MBTI به‌عنوان یکی از از پرکاربردترین ابزارهای روان‌شناسی در دنیا شناخته می‌شود.

تست MBTI چه ویژگی هایی دارد؟

فکر کنید تست MBTI داده اید و به شما یک کد 4 حرفی داده است. تست MBTI، 16 تا از این کدهای 4 حرفی است. این کدها وقتی در کنار هم قرار می گیرند، تفاوت های شخصیت را به وجود می آورند.

ویژگی اصلی تست MBTI این است که به سرعت می تواند افراد را در دسته های مختلف قرار داده و خصوصیات مهم شان را تعیین کند. خوب حالا بیایید و ببینیم که این کدهای 4 حرفی از کجا آمده اند.

کدهای چهار حرفی MBTI چیست؟

کدهای چهار حرفی بر اساس قرار گرفتن 4 کلمه از هشت کلمه اصلی ایجاد می شود. این کلمات عبارتند از؛ (E، I، N، S، F، T، P، J). و اما این هشت کلمه چه معنی دارند. در ادامه هرکدام را با یک مثال توضیح داده ایم:

E: به معنی برونگرایی است. یعنی اینکه افرادی که E هستند بیشتر دوست دارند با دیگران در ارتباط باشند. (مثلا؛ من دوست دارم همیشه به مهمانی بروم).

I: به معنی درونگرایی است. یعنی افردی که تنهایی را بیشتر ترجیح می دهند و دوست دارند در خلوت خودشان باشند. (مثلا؛ من دوست دارم به جای مهمانی در خانه بمانم و کتاب بخوانم).

N: یعنی شهودی بودن. به کسانی گفته می شود که به چیزهای غیر ملموس و غیر قابل مشاهده توجه بیشتری دارند. (مثلا؛ من دوست دارم به جای کاردستی درست کردن به نظریه ها و مطالب فلسفی فکر کنم).

S: یعنی حسی بودن. این افراد بیشتر با حواس پنجگانه خود با دنیا تعامل می کنند. (مثلا؛ من دوست دارم به جای فکر کردن در مورد یک مسئله پیچیده ذهنی، کاردستی درست کنم).

F: یعنی احساسی بودن. این افراد وقتی می خواهند تصمیم بگیرند سعی می کنند، نگرانی ها، دغدغه ها و مشکلات دیگران را در نظر بگیرند. (مثلا؛ به خانه دوستم نمی روم چون مادرم ناراحت می شود).

T: یعنی منطقی بودن. این افراد وقتی می خواهند کاری انجام دهند، بیشتر به دنبال منطق و درستی آن هستند. (مثلا؛ شاید مادرم نارحت شود که به دیدن دوستم می روم، اما الان دوستم در شرایطی است که واقعا به من احتیاج دارد).

P: یعنی ادراکی بودن. این افراد انعطاف پذیر بوده و دوست دارند که در یک چارچوب مشخص زندگی نکنند. (مثلا؛ امروز به جای درس خواندن با علی به استخر می روم).

J: یعنی قضاوتی بودن. این افراد قاعده مند بوده و سعی می کنند براساس یک چارچوب مشخص زندگی کنند. (مثلا؛ امروز حتما باید طبق برنامه تا آخر شب درس بخوانم).

مرور کلی تیپ INTJ

INTJ شخصیتهای خیالی، خلاق و از نظر فکری کنجکاو هستند. آن ها می توانند مشکلات و داده های پیچیده را سریع تجزیه و تحلیل کرده و به راه حل هایی برسند. این افراد استانداردهای بالایی را برای خود و دیگران تعیین می کنند. به همین دلیل نزدیک شدن به INTJ مدتی طول می کشد. تیپ شخصیتی INTJ خلاصه چهار کلمه زیر است.

I= به معنای درونگرا (Introverted)

N= به معنای شهودی (iNtuitive)

T= به معنای منطقی (Thinking)

J= به معنای قضاوتی (Judging)

INTJ ها افراد عمیق و تخیلی هستند که دیدی کاملاً واضح نسبت به آینده دارند. فرد  INTJ عاشق یک چالش فکری است و با مسائل پیچیده تحریک خواهد شد. آنها به چیزهای جدید و آزمایش نشده علاقه مند هستند. واقعیت ها این افراد را خسته می کند، مگر اینکه به وضوح به چیز خیلی بزرگ تری مربوط باشد. INTJ ها به دنبال برنامه ریزی برای خلق آینده ای بزرگ هستند.

مرور کلی تیپ INTP

تیپ شخصیتی INTP از نظر فکری کنجکاو است و توانایی نظری و پیچیده ای دارد. آنها کارهایی را که به درستی انجام می شود دوست دارند و دارای استانداردهای بسیار بالایی هستند. این افراد به جزئیات بسیار اهمیت داده و کمال گرایی شان باعث می شود کارها را به تعویق بیندازند. تیپ شخصیتی INTP خلاصه چهار کلمه زیر است.

I= به معنای درونگرا (Introverted)

N= به معنای شهودی (iNtuitive)

T= به معنای منطقی (Thinking)

P= به معنای ادراکی (Perceiving)

INTP ها کاملاً مستقل هستند و دوست دارند با انرژی کار کنند. INTP افراد صریح و رکی هستند و ممکن است با جملاتشان حتی دیگران را آزرده کنند. آنها ترجیح می دهند فقط در مورد مواردی علاقه دارند صحبت کنند، مواردی که به نظرشان مهم بوده و ارزش حرف زدن دارد. پشتکار این افراد بسیار بالاست و با خلاقیت و ایده هایی که دارند می توانند تغییرات زیادی را در دنیای پیرامون خود ایجاد کنند.

مرور کلی تیپ ENTJ

ENTJ ها سازمان یافته، با اراده بالا، عزم راسخ و نیاز شدید برای پیگیری اهداف شان هستند. ENTJ ها با اعتماد به نفس، مقتدر و در کل رهبران خوبی می باشند. این افراد در شرایطی که سازماندهی و مأموریت نیروها را می طلبد، به درستی عمل می کنند. تمایل آنها برای انجام کار، حرکت در کوتاهترین بازه زمانی ممکن و استفاده از سریعترین مسیر ممکن است. تیپ شخصیتی ENTJ خلاصه چهار کلمه زیر است.

E= به معنای برونگرا (Extraverted)

N= به معنای شهودی (iNtuitive)

T= به معنای منطقی (Thinking)

J= به معنای قضاوتی (Judging)

ENTJ ها همیشه به دنبال روش هایی برای انجام کار بهتر و ذخیره دانش و تجربه هستند. این افراد دوست دارند در کارها پیش قدم شوند، طبیعتاً مسئولیت را بر عهده می گیرند و می خواهند سر رشته امور دست شان باشد. یک ENTJ می خواهد برنامه های آینده را به خوبی طراحی نموده و اطمینان حاصل کند که همه طبق آن عمل می کنند. این افراد در هدایت کردن گروهی از افراد مهارت داشته و دقت آن ها باعث می شود که در بلند مدت دیگران به توانایی های مدیریتی شان پی ببرند.

مرور کلی تیپ ENTP

تیپ شخصیتی  ENTP جذاب و سرگرم کننده است. آن ها دارای مجموعه ای از ایده های جدید و روش های خلاقانه انجام کارها هستند. این افراد انعطاف پذیر و دارای ذهنی باز هستند. ENTP ها حتی در سخت ترین شرایط نیز فرصت ها را می بینند. تیپ شخصیتی ENTP خلاصه چهار کلمه زیر است.

E= به معنای برونگرا (Extraverted)

N= به معنای شهودی (iNtuitive)

T= به معنای منطقی (Thinking)

P= به معنای ادراکی (Perceiving)

ENTP دائما در جستجوی فرصت هایی است که اشتیاق شدید آنها به چیزهای جدید را تغذیه خواهد کرد. ENTP انرژی، پویایی و خلاقیت را برای افراد و پروژه ها به ارمغان می آورد. آنها در ایجاد حرکت برای هر چیز جدید عالی هستند اما ممکن است پس از گذشت جذابیت اولیه کارها، خسته شوند. ENTP کنجکاو، خودجوش و قاطع هستند.

مرور کلی تیپ INFJ

تیپ شخصیتی INFJ ترجیح می دهد از کانون توجهات دور باشد، برای حفظ هماهنگی در پشت صحنه طولانی و سخت کار خواهد کرد. آن ها از نظر فکری و روحی نیز کاملاً مستقل هستند و در دفاع از حقوق انسان ها صریح می باشند. تیپ شخصیتی INFJ خلاصه چهار کلمه زیر است.

I= به معنای درونگرا (Introverted)

N= به معنای حسی (iNtuitive)

F= به معنای منطقی (Feeling)

J= به معنای قضاوتی (Judging)

INFJ نادرترین نوع شخصیت است و به همین ترتیب از بسیاری جهات شناخت دشوار آن ها دشوار است. صداقت آن ها ستودنی است و این افراد شنونده های عالی، صبور، حمایت گر بوده و تمایل زیادی به "انجام کار درست" دارند. INFJ ها بسیار پیچیده، فردگرا و غیرقابل انتظار هستند، به طوری که ممکن است دیگران نتوانند واکنش های آن ها را به خوبی پیش بینی کنند.

مرور کلی تیپ INFP

از نظر تیپ های شخصیتی INFP، زندگی سرشار از معنا و هدف است و ارزش های شخصی برای آنها بسیار مهم است. این بدان معناست که برای INFP ضروری است که اعتقادات و اعمال همیشه هماهنگ باشد. بعید است که INFP اقدامی انجام دهد که با اعتقاد قلبی او هماهنگ نباشد. این افراد تصمیمات شان مبتنی بر احساسات بوده و انعطاف پذیر زندگی می کنند. تیپ شخصیتی INFP خلاصه چهار کلمه زیر است.

I= به معنای درونگرا (Introverted)

N= به معنای شهودی (iNtuitive)

F= به معنای احساسی (Feeling)

P= به معنای ادراکی (Perceiving)

INFP ها حساس، دلسوز و همدل بوده و سعی می کنند از دیگران حمایت کنند. آنها برای خودمختاری خود ارزش قائلند و احساس "متفاوت بودن" می کنند. INFP ها خوش بین، بسیار مثبت و رویاپرداز هستند. INFP ها افراد کاملا آینده نگر هستند، همیشه به سمت جلو نگاه کرده و رویاهای بزرگ را در سر می پرورانند. INFP ها می توانند به خوبی توانایی ها و ارزش های دیگران را درک کنند.

مرور کلی تیپ ENFP

نوع شخصیت ENFP در قلب مردم جا دارد. آن ها با آینده نگری خود اغلب چیزهایی را می بینند که دیگران از دیدن آن ناتوانند. گاهی اوقات ENFP ممکن است در ثابت ماندن، اولویت بندی و تمرکز بر وظیفه پیش رو مشکل داشته باشد، به خصوص اگر پای چیز جالب تری در میان باشد. تیپ شخصیتی ENFP خلاصه چهار کلمه زیر است.

E= به معنای برونگرا (Extraverted)

N= به معنای شهودی (iNtuitive)

F= به معنای احساسی (Feeling)

P= به معنای ادراکی (Perceiving)

تیپ شخصیتی ENFP فردی سرحال، خلاق و پرانرژی است. آنها در ابداع روشهای جدید انجام کار بسیار عالی هستند و دیدگاه کاملاً منحصر به فرد و تازه برای انجام کارها دارند. ENFP مردم مدار، دلسوز و خودجوش بوده و در شروع کار بسیار عالی است. با این حال، شاید ENFP پیگیری کننده چندان خوبی نباشد، زیرا ممکن است قبل از اتمام "کار بزرگ قبلی" به "کار بزرگ بعدی" بروند.

مرور کلی تیپ ISTJ

افراد ISTJ فردگرا و جدی بوده و دوست دارند با برنامه به اهداف خود برسند. تمرکز، اراده و پایداری نمونه ای از رویکرد ISTJ برای کار و زندگی است. خودانگیختگی و انعطاف پذیری برای ISTJ اهمیت کمتری دارد. تیپ شخصیتی ISTJ خلاصه چهار کلمه زیر است.

I= به معنای درونگرا (Introverted)

S= به معنای حسی (Sensing)

T= به معنای منطقی (Thinking)

J= به معنای قضاوتی (Judging)

ISTJ دارای احساس وظیفه و وفاداری بالایی است. ISTJ دوست دارد ببیند که همه چیز به نتیجه می رسد. به اعتقاد آن ها ایده ها، پیچیدگی و تخیل تنها در صورتی ارزشمند هستند که منجر به نتیجه نهایی عملی شوند. این افراد ممکن است چنان روی یک کار متمرکز شوند که نیازهای دیگران و حتی خود را فراموش کنند. آنها به طور طبیعی با واقعیت ها و ویژگی های زندگی هماهنگ می شوند و بنابراین قابل اعتماد، وفادار و سخت کوش هستند.

مرور کلی تیپ ISFJ

تیپ های شخصیتی ISFJ بسیار وظیفه شناس، سخت کوش، وفادار و فداکار به مردم، سازمان ها و گروه ها هستند. هنگامی که به آنها کاری واگذار می شود، نقش های خود را بسیار جدی می گیرند. ISFJ واقعیت ها را به خوبی دیده و با دقت باورنکردنی به جزئیات مسائل اهمیت می دهد. تیپ شخصیتی ISFJ خلاصه چهار کلمه زیر است.

I= به معنای درونگرا (Introverted)

S= به معنای حسی (Sensing)

F= به معنای احساسی (Feeling)

J= به معنای قضاوتی (Judging)

ممکن است ارزش ISFJ ها کمتر دیده شود چرا که آن ها همیشه در پشت صحنه اتفاقات هستند. فرد ISFJ به طور پایدار و بی سر و صدا کار خواهد کرد و اطمینان حاصل می کند که همه جزئیات در نظر گرفته شده است. دست کم گرفتن ISFJ یک اشتباه خواهد بود زیرا، اگرچه ممکن است آنها خیلی خود را توانمند نشان ندهند، اما دقت و توجه شان به جزئیات باعث می شود افراد کارآمدی باشند.

مرور کلی تیپ ESTJ

تیپ های شخصیتی ESTJ سازمان دهنده های خوبی هستند و دوست دارند کارها را به درستی انجام دهند. آنها حقایق ، ارقام، برنامه ها و رویه ها را ترجیح می دهد. نقطه قوت ESTJ ها تمایل و توانایی برای اتخاذ موضع قاطع، مسئولیت پذیری و انجام دقیق کارها است، که باعث می شود رهبرانی "طبیعی" باشند که دیگران به راحتی از آنها پیروی می کنند. تیپ شخصیتی ESTJ خلاصه چهار کلمه زیر است.

E= به معنای برونگرا (Extraverted)

N= به معنای شهودی (iNtuitive)

T= به معنای منطقی (Thinking)

P= به معنای ادراکی (Perceiving)

ESTJ ها برای مدیریت پروژه ساخته شده شده اند، به همین دلیل است که آنها به سرعت وضعیت را ارزیابی می کنند، اهداف را تعیین می کنند و منابع را برای انجام کار تخصیص می دهند. ESTJ ها اخلاق کاری ویژه ای دارند و مهمترین آن وفاداری به هدف است. ESTJ ها دقیق هستند و  نظم، ساختار و تمرکز را در محیط به وجود می آورند.

مرور کلی تیپ ESFJ

ESFJ ها عملگرا بوده و این ویژگی به آنها کمک می کند راه حل های خوبی برای مسائل مردم پیدا کنند. آنها در انجام کمک به دیگران سخت تلاش خواهند کرد زیرا به طور طبیعی به نیازهای اطرافیان خود معطوف هستند. ESFJ ها از بودن در گروه ها و احساس ارزشمندی لذت می برند. تیپ شخصیتی ESFJ خلاصه چهار کلمه زیر است.

E= به معنای برونگرا (Extraverted)

N= به معنای شهودی (iNtuitive)

F= به معنای احساسی (Feeling)

J= به معنای قضاوتی (Judging)

شخصیت های ESFJ انگیزه، انرژی و ماهیت عملی خود را برای کمک به مردم هدایت می کنند. آنها كمك كننده ، دلسوز و شخصیتی وظیفه شناس هستند. این افراد برای پیوندهای خانوادگی، دوستی ها ارزش قائلند و در رفتارشان کمی احساساتی هستند. آن ها نسبت به انتقاد حساس هستند و ترجیح می دهند از نظر دیگران فردی ارزشمند تلقی شوند.

مرور کلی تیپ ISTP

ISTP یکی از پیچیده ترین انواع کاراکترها است. ISTP ها صرفاً توسط چالش ها برانگیخته می شوند و این مشخص می کند که آنها زمانی درگیر مسائل می شوند که پای موضوع بزرگی در میان باشد. آنها در مواقع بحرانی در بهترین حالت به سر می برند ، زیرا به آماده سازی بسیار کمی نیاز دارند و قادر به تعقیب مسائل بدون مقدمه و اقدام برای حل مشکلات یا مقابله با بحران ها هستند. تیپ شخصیتی ISTP خلاصه چهار کلمه زیر است.

I= به معنای درونگرا (Introverted)

S= به معنای حسی (Sensing)

T= به معنای منطقی (Thinking)

P= به معنای ادراکی (Perceiving)

ISTP خودکفا و بسیار مستقل است و در هنگام انجام فعالیت های خطرناک یا جالب واقعاً خوشحال است. ISTP  ها تحت فشار خونسردی خود را به خوبی حفظ می کنند. آنها افراد غیر دوستانه ای نیستند اما در نهایت دوست دارند تنها باشند. این افراد به ندرت سعی در کنترل دیگران دارند و انتظار دارند دیگران نیز سعی نکنند آنها را کنترل کنند. ISTP نظریه ها و پیچیدگی ها را دوست ندارد، واقعیت ها و داده هایی را ترجیح می دهد که به شما کمک می کند کار را در سریع ترین زمان ممکن و با حداقل تلاش انجام دهید.

مرور کلی تیپ ISFP

تیپ شخصیتی ISFP در لحظه زندگی کرده و لذت واقعی را در فعالیت های حسی و عملی مانند نقاشی یا صنایع دستی پیدا می کند. برنامه ریزی برای ISFP اهمیت کمتری دارد، چرا که آنها ترجیح می دهند همیشه کارهایی را که دوست دارند انجام دهند. ISFP به ندرت رهبر خواهد بود، زیرا ترجیح می دهد در پشت صحنه بماند، مشاهده کند، درک کند و بسیار کم بگوید. تیپ شخصیتی ISFP خلاصه چهار کلمه زیر است.

I= به معنای درونگرا (Introverted)

S= به معنای حسی (Sensing)

F= به معنای احساسی (Feeling)

P= به معنای ادراکی (Perceiving)

ISFP ساکت، درون نگر و مهربان است. هماهنگی و احترام به ارزش ها برای آنها بسیار مهم است. و اگرچه ایجاد اعتماد در آن ها مدتی طول می کشد، اما یک دوست محکم و قابل اعتماد خواهد بود. بله، شناخت واقعی ارزشهای درونی ISFP مدتی طول می کشد، اما پاداش جلب اعتمادشان یک دوست برای زندگی خواهد بود، دوستی که به طور فعالانه مشکلات را پیش بینی می کند و بی سر و صدا از شما حمایت خواهد کرد.

مرور کلی تیپ ESTP

تیپ شخصیتی ESTP دائما با ذوق و انرژی واقعی خود را در فعالیت های اجتماعی، شرایط دشوار و پروژه ها درگیر می کند. رویاپردازی  برای آنها مناسب نیست، چرا که ترجیح می دهند به میدان عمل وارد شده و ببینند چه اتفاقی می افتد. ESTP ها فقط در فعالیت هایی که به آن ها علاقه مند هستند خیلی طولانی و سخت کار می کنند. تیپ شخصیتی ESTP خلاصه چهار کلمه زیر است.

E= به معنای برونگرا (Extraverted)

S= به معنای حسی (Sensing)

T= به معنای منطقی (Thinking)

P= به معنای ادراکی (Perceiving)

یک ESTP به تجربیات عملی و واقعی نیاز دارد، زیرا از طریق چنین فعالیت هایی است که آنها بهتر یاد می گیرند و درک می کنند. ESTP عمل گرا، سخت گیر است و به جای احساسات، براساس حقایق و داده ها عمل می کند. آنها دوست ندارند تحت كنترل قرار بگیرند و فعالیت را که دوست نداشته باشند حتما رها خواهند کرد. نظریه ها یا هر چیز مفهومی تیپ شخصیتی ESTP را بی قرار، بی حوصله و خسته می کند.

مرور کلی تیپ ESFP

تیپ شخصیتی ESFP به افراد علاقه مند است و تجارب خود را به طور کلی در روابط متمرکز می کند. آنها علاقه واقعی به دیگران دارند و برای ایجاد هماهنگی، همدلی و حمایت از زندگی مردم ممکن است برخی از هنجارها و قوانین را دوست نداشته بایند. تیپ شخصیتی ESFP خلاصه چهار کلمه زیر است.

E= به معنای برونگرا (Extraverted)

S= به معنای حسی (Sensing)

F= به معنای احساسی (Feeling)

P= به معنای ادراکی (Perceiving)

اگر بحرانی پیش بیاید، ESFP در آنجا حضور خواهد داشت، مسئولیت را به عهده می گیرد، پشتیبانی می کند و از کمک خود لذت می برد. انرژی و اشتیاق آنها زمانی است که افراد دیگر آنها را دوست داشته باشند. از طریق تأمین نیازهای دیگران، نیازهای آنها نیز برآورده می شود. اولویت بندی کارها برای ESFP ها سخت است چرا که بیشتر در لحظه زندگی می کنند. طبیعت بی دغدغه آنها باعث می شود که راه خود را در زندگی جذاب کنند.