۰آیتم

سبد خرید شما خالی است

Product was successfully added to your shopping cart.
Swipe to the right

بهترین راه کارها برای حفظ انگیزه در ورزش

۳ years ago

1- سر (هد)

سر راکت, قسمت بالای راکت می باشد و جایی است که سیم راکت قرار دارد و بطور کلی صفحه اصلی برخورد با توپ در این قسمت قرار دارد. اندازه سر راکت های مختلف با یکدیگر متفاوت می باشند و این اندازه معمولا بین 95 تا 110 اینچ مربع می باشد. اندازه هد راکت بطور مستقیم بروی عملکرد ورزشکار تاثیر گذار می باشد و ورزشکاران برحسب سبک بازی خود اقدام به انتخاب یک راکت با اندازه هد مشخص می کنند. بطور معمول هر چه سایز هد بزرگتر باشد راکت به اصطلاح قدرتی تر می باشد و هر چه سایز هد کوچکتر باشد راکت به اصطلاح کنترلی می باشد.

2- تیغه راکت

تیغه راکت در واقع همان ضخامت هد راکت می باشد, که این ضخامت بسته به نوع راکت برای بازیهای مختلف متغیر می باشد. در بیشتر موارد, راکتها با ضخامت بیشتر, که از این طریق باعث حرکت بیشتر و آزادانه سیم در فریم می شود, قدرت بیشتری تولید می کنند و در مقابل راکت با ضخامت کمتر و حرکت کمتر سیم خواص کنترلی بیشتری دارد.

3- سیم (نخ)

با وجود اینکه بطور مستقیم به راکت متصل نمی باشند, سیم هسته اصلی یک راکت تنیس می باشد که در واقع نقش یک ترامپولین را در راکت ایفاء می کند. این رشته ها در درجه, ضخامت و مواد مختلف ساخته می شوند و یک تاثیر چشمگیر در عملکرد کلی یک راکت دارند. نوع سیم, میزان کشش بسته شدن, فاصله بین رشته ها بطور مستقیم بروی قدرت, کنترل, چرخش توپ و ارتعاشات رشته ها در حین بازی تاثیر گذار می باشد.

4- گارد سپر (ضربه گیر)

قسمت بالای هد راکت, بعضی مواقع جهت ضربه زدن ممکن است که با سطح زمین برخورد داشته باشد و روی زمین کشیده شود, از اینرو یک گارد محافظ در قسمت بالای هد قرار می دهند تا مانع از تماس مستقیم قسمت هد به زمین شود. این سپر محافظ معمولا از جنس پلاستیک با دوام بالا می باشد و به مرور زمان نیاز به تعویض دارد.

5- واشر گرومت (Grommets)

واشر گرومت یک واشر پلاستیکی می باشد که در محل سوراخهای قرارگیری سیم قرار می گیرد. این واشرها مانع از تماس مستقیم سیم با بدنه راکت می شود و مانع از پاره شدگی سیم بر اثر برخورد مستقیم با فریم می شود. قطر داخلی این واشرها معمولا براساس سبک بازی متفاوت می باشد, و واشر با قطر داخلی بیشتر که باعث حرکت آزادانه تر سیم در واشر می شود برای راکتهای قدرتی مناسب می باشد و واشر با قطر کمتر برای راکتهای کنترلی مناسب می باشد.

6- شفت

شفت راکت, از قسمت پایین هد و تا انتهای قسمت تحتانی راکت ادامه میابد که خود نیز متشکل از قسمتهای مختلفی نظیر گلوگاه, دسته, گریپ و بات می باشد.

7- گلوگاه

گلوگاه راکت از قسمت بالای دسته آغاز می شود و با تکه شدن به دو قسمت که به سمت خارجی هد راکت هدایت می شود, پایان میابد. مرکز گلوگاه بصورت تو خالی بوده تا از اینرو وزن راکت به نوعی کاهش یابد و نقطه ای است که بیشترین انعطاف پذیری راکت را دارد. یک راکت سفت معمولا دارای انعطاف پذیری کمی در ناحیه گلوگاه, بمنظور ایجاد قدرت بیشتر, می باشد.

8- دسته

قسمت تحتانی شفت راکت را دسته گویند و قسمتی از راکت است که در حین بازی توسط ورزشکار گرفته می شود. هرگاه که سازندگان راکت می خواهند که طول راکت خود را افزایش دهند تا اهرم بیشتری ایجاد کنند, معمولا این قسمت را بلند تر می کنند. محیط خارجی دسته معمولا 4 اینچ می باشد و ورزشکاران در زمان انتخاب راکت باید راکتی را انتخاب کنند که در گرفتن آن راحت باشند و احتمال آسیب دیدگی را کاهش دهد.

9- گریپ

بخش خارجی یک دسته راکت را گریپ گویند. این قسمت در تماس مستقیم با دست ورزشکار می باشد و نقش تعیین کننده ای در محافظت دست در مقابل سطح زمخت دسته را ایفاء می کند. یک گریپ خوب تضمین کننده یک اتصال محکم بین دست و دسته می باشد.

10- بات (Butt)

این قسمت, پایین ترین قسمت یک دسته می باشد که کمی پهن تر از دسته می باشد و باعث این می شود که راکت از دستان ورزشکار زیر فشار بازی نیفتد.

11- کلاه بات (Butt Cap)

این بخش, قسمت تحتانی دسته را آبندی می کند و جایی است که معمولا تولید کنندگان لوگوی خود و سایز دسته راکت را در آن قید می کنند